Abaddon's Gate - James S.A. Corey

Proglašeni dobitnici prestižne nagrade ”Lokus”

Podelite sadržaj:

Abaddon's Gate - James S.A. CoreyU subotu 28. juna proglašeni su dobitnici “Lokus” nagrade za 2014. godinu.

Prema izboru čitalaca “Lokus Magazina” prestižnim priznanjem za najbolji naučnofantastični roman, ove godine je ovenčano ostvarenje “Abadonova kapija” Džejmsa S.A. Korija. Reč je o trećem delu izuzetno popularnog serijala, kojeg pod zajedničkim pseudonimom potpisuju Danijel Abraham i Taj Frenk.

Pored ovog naslova u najužem izboru za nagradu bila su dela: “MaddAddam” Margaret Etvud, “The Best of All Possible Worlds” Karen Lord, “Shaman” Kima Stenlija Robinsona i “Neptun’s Brood” Čarlsa Štrosa.

Prilično očekivano, Gejmenov “Okean na kraju puteljka” proglašen je za najbolji roman iz domena fantastike, ostavivši iza sebe dela kao što su: “NOS4A2” Džoa Hila, “River of Stars” Gaja Gavrijela Keja, “Doctor Sleep” Stivena Kinga i “The Republic of Thieves” Skota Linča.

Ove godine Gejmen se okitio još jednim “Lokusovim” priznanjem – njegovo kratko prozno ostvarenje “The Sleeper and the Spindle” proglašeno je za najbolje u kategoriji novelete.

Ketrin M. Valente je takođe nagrađena u dve kategorije. Knjiga “The Girl Who Soared Over Fairyland and Cut the Moon in Two” dobila je nagradu za najbolji omladinski roman, dok je epitet najbolje novele ponelo njeno ostvarenje “Six-Gun Snow White”.

“Ancillary Justice” En Leki zavredilo je laskavo priznanje za najbolji roman prvenac, a nagrada za najbolju kratku priču pripala je Ketlin Kirnan za “The Road of Needles”.

Nagradu za najbolju antologiju dobili su Džordž R.R. Martin i Gardner Dozoa za “Old Mars”, dok je nagrada za najbolju zbirku priča pripala Koni Vilis za “The Best of Connie Willis”.

 

Kompletna lista nagrađenih, po kategorijama:

SCIENCE FICTION NOVEL

– Winner: Abaddon’s Gate, James S.A. Corey (Orbit US; Orbit UK)
– MaddAddam, Margaret Atwood (McClelland & Stewart; Bloomsbury; Talese)
– The Best of All Possible Worlds, Karen Lord (Del Rey; Jo Fletcher UK)
– Shaman, Kim Stanley Robinson (Orbit US; Orbit UK)
– Neptune’s Brood, Charles Stross (Ace; Orbit UK)

FANTASY NOVEL

– Winner: The Ocean at the End of the Lane, Neil Gaiman (Morrow; Headline Review)
– NOS4A2, Joe Hill (Morrow; Gollancz as NOS4R2)
– River of Stars, Guy Gavriel Kay (Roc; Viking Canada; HarperCollins UK)
– Doctor Sleep, Stephen King (Scribner; Hodder & Stoughton)
– The Republic of Thieves, Scott Lynch (Del Rey; Gollancz)

YOUNG ADULT BOOK

– Winner: The Girl Who Soared Over Fairyland and Cut the Moon in Two, Catherynne M. Valente (Feiwel and Friends)
– Zombie Baseball Beatdown, Paolo Bacigalupi (Little, Brown)
– The Coldest Girl in Coldtown, Holly Black (Little, Brown; Indigo)
– Homeland, Cory Doctorow (Tor Teen; Titan)
– The Summer Prince, Alaya Dawn Johnson (Levine)

FIRST NOVEL

– Winner: Ancillary Justice, Ann Leckie (Orbit US; Orbit UK)
– The Thinking Woman’s Guide to Real Magic, Emily Croy Barker (Dorman)
– The Golden City, J. Kathleen Cheney (Roc)
– A Stranger in Olondria, Sofia Samatar (Small Beer)
– The Golem and the Jinni, Helene Wecker (Harper)

NOVELLA

– Winner: “Six-Gun Snow White”, Catherynne M. Valente (Subterranean)
– “Wakulla Springs”, Andy Duncan & Ellen Klages (Tor.com 10/2/13)
– “Black Helicopters”, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
– “The Princess and the Queen”, George R.R. Martin (Dangerous Women)
– “Precious Mental”, Robert Reed (Asimov’s 6/13)

NOVELETTE

– Winner: “The Sleeper and the Spindle”, Neil Gaiman (Rags and Bones)
– “The Truth of Fact, the Truth of Feeling”, Ted Chiang (Subterranean Fall ’13)
– “The Waiting Stars”, Aliette de Bodard (The Other Half of the Sky)
– “A Terror”, Jeffrey Ford (Tor.com 7/24/13)
– “The Prayer of Ninety Cats”, Caitlín R. Kiernan (Subterranean Spring ’13)

SHORT STORY

– Winner: “The Road of Needles”, Caitlín R. Kiernan (Once Upon a Time: New Fairy Tales)
– “Some Desperado”, Joe Abercrombie (Dangerous Women)
– “The Science of Herself”, Karen Joy Fowler (The Science of Herself)
– “A Brief History of the Trans-Pacific Tunnel”, Ken Liu (F&SF 1-2/13)
– “The Dead Sea-Bottom Scrolls”, Howard Waldrop (Old Mars)

ANTHOLOGY

– Winner: Old Mars, George R.R. Martin & Gardner Dozois, eds. (Bantam)
– Queen Victoria’s Book of Spells, Ellen Datlow & Terri Windling, eds. (Tor)
– The Year’s Best Science Fiction: Thirtieth Annual Collection, Gardner Dozois, ed. (St. Martin’s Griffin; Robinson as The Mammoth Book of Best New SF 26)
– Unnatural Creatures, Neil Gaiman & Maria Dahvana Headley, eds. (Harper; Bloomsbury)
– The Best Science Fiction and Fantasy of the Year Volume Seven, Jonathan Strahan, ed. (Night Shade)

COLLECTION

– Winner: The Best of Connie Willis, Connie Willis (Del Rey)
– The Best of Joe Haldeman, Joe Haldeman (Subterranean)
– The Ape’s Wife and Other Stories, Caitlín R. Kiernan (Subterranean)
– Kabu Kabu, Nnedi Okorafor (Prime)
– The Bread We Eat in Dreams, Catherynne M. Valente (Subterranean)

MAGAZINE

– Winner: Asimov’s
– Clarkesworld
– F&SF
– Subterranean
– Tor.com

PUBLISHER

– Winner: Tor Books
– Angry Robot
– Orbit
– Small Beer
– Subterranean

EDITOR

– Winner: Ellen Datlow
– John Joseph Adams
– Gardner Dozois
– Jonathan Strahan
– Ann & Jeff VanderMeer

ARTIST

– Winner: Michael Whelan
– Bob Eggleton
– John Picacio
– Shaun Tan
– Charles Vess

NON-FICTION

– Winner: Wonderbook: The Illustrated Guide to Creating Imaginative Fiction, Jeff VanderMeer (Abrams Image)
– Here Be Dragons: Exploring Fantasy Maps and Settings, Stefan Ekman (Wesleyan)
– Strange Matings: Science Fiction, Feminism, African American Voices, and Octavia E. Butler, Rebecca J. Holden & Nisi Shawl, eds. (Aqueduct)
– The Man From Mars: Ray Palmer’s Amazing Pulp Journey, Fred Nadis (Tarcher)
– Afrofuturism: The World of Black Sci-Fi and Fantasy Culture, Ytasha L. Womack (Lawrence Hill)

ART BOOK

– Winner: Spectrum 20: The Best in Contemporary Fantastic Art, Cathy Fenner & Arnie Fenner, eds. (Underwood)
– Hannes Bok, Hannes Bok: A Life in Illustration, Joseph Wrzos, ed. (Centipede)
– Margaret Brundage, The Alluring Art of Margaret Brundage, Stephen D. Korshak & J. David Spurlock, eds. (Vanguard)
– Maurice Sendak, Maurice Sendak: A Celebration of the Artist and His Work, Justin G. Schiller, Dennis M.V. David & Leonard S. Marcus, eds. (Abrams)
– Shaun Tan, Rules of Summer (Hachette Australia; Hodder Children’s; Levine ’14)