Vrtovi Vavilona - Milivoj Anđelkovic

”Vrtovi Vavilona” – roman o umetnosti nevidljivog

Nedavno je kao samostalno autorsko izdanje objavljen šesti roman književnika Milivoja Anđelkovića „Vrtovi Vavilona – roman o umetnosti nevidljivog“. Ovo delo, kroz priče o životu više umetnika otkriva ono što drevni spisi oduvek tvrde, a savremena nauka upravo spoznaje – da postoji i drugi, nevidljivi svet.

„Vrtovi Vavilona“ prate avanturu otkrivanja i naseljavanja tog sveta kroz uzbudljive događaje u Beogradu, Đenovi, Antibu, Nici, Parizu. Otkriće serije nepoznatih slika Pabla Pikasa u Đenovi i petnaest slika Milana Milovanovića, našeg poznatog impresioniste, nestalih posle izložbe u Ženevi 1918. godine, početak je akcione radnje romana „Vrtovi Vavilona“ i saznanja da kubističko osvajanje prostora kroz umnožavanje perspektiva ima dalekosežne posledice.

Roman se temelji na dokumentarnim događajima od 1914. godine do danas, od otkrića kamuflažnih uniformi u Prvom svetskom ratu kreiranih po predlogu Pikasa, po ugledu na odeću njegovih harlekina. Taj prvi korak u osvajanju nevidljivosti zatim je primenjen na topove, brodove, avione… dok nevidljive armije nisu postali mediji, ekonomija, humanost, komunikacija, kultura, obrazovanje…

Amazon Kindle 6" 2022

Ličnosti romana, pored književnih likova novinara, mlade žene-kustosa i galeriste, su i: Pikaso, Apoliner, Milan Milovanović, Fransoaz Žilo i Dora Mar (Marković), dve žene iz Pikasovog života i drugi.

Roman „Vrtovi Vavilona“ se proteže u budućnost i ima četiri kraja. Ilustrovan je slikama i dokumentima oko kojih se razvija fabula, a muzički klasici koji se spominju u njemu deo su atmosfere vidljivog i nevidljivog sveta.

Knjiga sadrži 240 strana, a može se naručiti putem mejl adrese amika@verat.net po ceni od 300 dinara.

Milivoj Anđelković, rođen je u Beogradu 1940. godine, gde je diplomirao i magistrirao na katedri za jugoslovensku i svetsku književnost. Živi i radi u Beogradu, u mladosti kao novinar, potom u izdavaštvu kao urednik, glavni urednik i direktor u izdavačkim preduzećima „Savremena administracija“ i „Književne novine“. Član je Udruženja književnika Srbije, urednik sajta UKS, nekadašnji urednik lista „Književne novine“.

Objavio je romane: „Savršen zločin“ (1999), „Osmeh Vizantije“ (2003), „Promocija revolucije“ (2008), „Potraga za hajdučkim blagom“ (2008), „Naseljavanje Viz@ntije“ (2012). U časopisima i novinama objavio je stotinak pripovedaka, kratkih priča i eseja. Dobitnik je zlatne plakete „Mirko Petković“, a za dramu „Umetnost disanja“ zavredio je nagradu „Isak Samokovlija“. Na talasima Radio Beograda emitovano je pet njegovih radio-drama i petnaestak dokumentarnih drama („Zvezdani časovi“). Njegova dela prevođena su na engleski, japanski i švedski jezik.