Persi B. Šeli

Predavanje o poeziji PERSIJA BIŠA ŠELIJA – u SKC-u

U okviru ciklusa „Izvođenje poezije na filmu“, u utorak 07. marta od 19 časova, u velikoj sali beogradskog SKC-a, biće održano predavanje „Stihovi Persija Biša Šelija“ i razgovor sa analizom vizuelnih primera u kome će učešće uzeti Tijana Savatić i Stevan Vuković.

Persi Biš Šeli je već svojim životom i javnim delovanjem nadahnjivao ili zastrašivao mnoge, zavisno od političkih, verskih i drugih uverenja.

Pisao je i političke pamflete, a i u poeziji, na primer u filozofskoj poemi „Kraljica Mob“, objavljenoj 1813, iskazivao je revolucionarno osećanje i uverenje da monarhije donose opresiju, nepravdu, bedu i patnju, i da im se treba odupreti bez straha od smrti i boriti se za utopističke ideale.

Nije se zalagao za oružanu revoluciju, već za individualno praktikovanje ateizma, vegetarijanstva i slobodne ljubavi, i u tome je i bio dosledan u svakodnevnom životu. Nije čudno, stoga, da se u mnogo više filmova tretira njegov život, nego njegova književna dela.

Pa ipak, i u filmovima biografskog tipa, poput Gotike Kena Rasela iz 1986, Veslanja po vetru Gonzala Suareza i Ukletog leta Ivana Pasera, oba iz 1988, u kojima se prikazuje leto 1815, to jest dani koje su Bajron, Polidori, Persi i Meri Šeli zajedno proveli na Ženevskom jezeru, izvodi se i Šelijeva poezija.

To je takođe slučaj i u biografsko filmu Meri Šeli Haife Al Mansur, iz 2017. godine, kao i u mnogim igranim i animiranim serijama koje eksploatišu živote britanskih romantičara.

Izvan biografskog konteksta, u igranim filmovima njegove stihove uglavnom izgovaraju ženski likovi klasičnog obrazovanja, poput Meri Popins u istoimenom filmu Roberta Stivensona iz 1964, ili princeza Ana (koju igra Odri Hepbern) u Prazniku u Rimu Vilijema Vajlera.

Ulaz na predavanje je slobodan.

Poezija Persija Biša Šelija
Poezija Persija Biša Šelija