U izdanju novosadskog Prometeja objavljena je knjiga Novi bogovi esejiste i pripovedača Borisa Nada. Knjiga predstavlja zbirku priča, hronika, beleški i kratkih zapisa inspirisanih prastarim legendama.
Oslanjajući se na istorijske i ezoterijske osnove, autor svojim pričama gradi svojevrsni bestijarijum obavijen i protkan legendama i mitovima i iznova pripoveda o Atlantidi, Aleksandru, bogovima i ljudima starog i savremenog sveta, od Irana, preko Balkana i Amerike do zemalja koje mapa ne prepoznaje.
Knjigu otvara prolog „Bogovi“ i pripovest pod naslovom „Lavovi s Kalemegdana“. U atmosferu je uvode „Simboli Hiperboreje“, potom se ređaju povesti poput „Tajne Grala“ ili „Povesti o Skitima“, u kojima se nabrajaju i naglašavaju pojedina mesta iz stvarnih izveštaja, koji, opet, mogu biti i lažni. Povesti se prekidaju kratkim beleškama, poput „Strašnog suda“ ili „Carstava“, a sastavni deo ove knjige čini i jedan ciklus pesama u prozi, pod naslovom „Devet svetova“.
Kako u predgovoru autor otkriva „u njegovim rečima meša se ono što je čuo i pročitao s onim što je doživeo i iskusio“, a kulturološki kodovi ucrtani u stranice ove knjige osim užitka, koristiće i kao inspiracija za nove prstenaste pripovesti.
Sadržaj:
- Bogovi
- Lavovi s Kalemegdana
- Simboli Hiperboreje (Orao – Jelen – Gavran – Vuk – Grifon)
- Strašni sud
- Carstva
- Noćni rapsod
- Tajna Grala
- Mediteran#2
- U zemljama besmrtnika
- Zlatno runo
- Divlji lov
- Zemlja Senar
- Putovanje na Istok
- Zmija i lav (Crtež u pesku)
- Povest o Skitima
- Iran
- Balkan
- Dnevna zapovest
- Tri srca
- Sud vrana
- Ološ
- Noć Boga
- Dvojnik
- Devet svetova (Prvo pijanstvo – Devet svetova – Crna jedra – Gospodar samoće – Poslednja obala – Island – Ruke – Zaborav)
- Tajna vrata
- Amerika (United States)
- Beleška o piscu
Boris Nad, rođen je u Vinkovcima, a studirao je u Zagrebu i diplomirao na Beogradskom univerzitetu. Od 1994. godine objavljuje eseje i članke u domaćoj periodici. Prozu, poeziju i eseje do sada je objavljivao u Književnoj reči, Zbilji, Sveskama, Savremeniku, Književnim novinama, Evropi nacija, Unus Mundusu, Tragu, Zenitu, Letopisu Matice srpske, Gradini, Koracima, Pečatu, Politici, Književnoj fantastici… Tekstovi su mu objavljivani i na internet portalima i u onlajn časopisima. Prevođen je na engleski, ruski, nemački, francuski, portugalski, poljski, slovački i grčki jezik.