Objavljena lista nominacija za Svetsku nagradu za fantastiku

Svetska nagrada za fantastiku

Objavljena je lista nominacija za prestižnu Svetsku nagradu za fantastiku (World Fantasy Award). U izbor su uvrštena dela objavljena tokom 2016. godine, a proglašenje dobitnika biće upriličeno tokom Svetske konvencije fantastike koja će biti održana od 02. do 05. novembra 2017. u San Antoniju.

Ono što je već sada izvesno jeste da će nagrade za životno delo biti dodeljene piscu serijala o Šanari,  Amerikancu Teriju Bruksu, i britanskoj mitografkinji Marini Vorner.

Svetska nagrada za fantastiku se dodeljuje u osam kategorija: za najbolji roman, novelu, kratku priču, antologiju, zbirku, ilustratora, te za profesionalni i amaterski doprinos u izdavaštvu.

Ove godine biće veoma zanimljiv izbor u kategoriji za najbolju zbirku priča. Među kandidatima su dva majstora kratke prozne forme Džefri Ford i Ken Li, zvezda u usponu Džo Aberkrombi, kao i dve autorke sa svojim debi kolekcijama Tina Konoli i L.S. Džonson.

Blago smo naklonjeni Kenu Liu čija je višestruko nagrađena priča „Papirna menažerija“ – koja je i naslovna priča u nominovanoj zbirci – objavljena u novom broju našeg časopisa Književna fantastika.

Inače, od ove godine, skulptura Svetske nagrade za fantastiku ima drugačiji izgled nego što je to bio slučaj ranije. Umesto lika Hauarda Filipsa Lavkrafta, nagrada sada prikazuje drvo i pun mesec – važne ikonografske elemente mitologije, fantazije i horora.

Kompletna lista nominacija za nagradu izgleda ovako:

Best Novel

  • Borderline, Mishell Baker (Saga)
  • Roadsouls, Betsy James (Aqueduct)
  • The Obelisk Gate, N.K. Jemisin (Orbit US; Orbit UK)
  • The Sudden Appearance of Hope, Claire North (Redhook; Orbit UK)
  • Lovecraft Country, Matt Ruff (Harper)

Best Long Fiction

  • The Dream-Quest of Vellitt Boe, Kij Johnson (Tor.com Publishing)
  • The Ballad of Black Tom, Victor LaValle (Tor.com Publishing)
  • Every Heart a Doorway, Seanan McGuire (Tor.com Publishing)
  • “Bloodybones”, Paul F. Olson (Whispered Echoes)
  • A Taste of Honey, Kai Ashante Wilson (Tor.com Publishing)

Best Short Fiction

  • “Das Steingeschöpf”, G.V. Anderson (Strange Horizons 12/12/16)
  • “Our Talons Can Crush Galaxies”, Brooke Bolander (Uncanny 11-12/16)
  • “Seasons of Glass and Iron”, Amal El-Mohtar (The Starlit Wood)
  • “Little Widow”, Maria Dahvana Headley (Nightmare 9/16)
  • “The Fall Shall Further the Flight in Me”, Rachael K. Jones (Clockwork Phoenix 5)

Best Anthology

  • Clockwork Phoenix 5, Mike Allen, ed. (Mythic Delirium)
  • Dreaming in the Dark, Jack Dann, ed. (PS Australia)
  • Children of Lovecraft, Ellen Datlow, ed. (Dark Horse)
  • The Best American Science Fiction and Fantasy 2016, Karen Joy Fowler & John Joseph Adams, eds. (Mariner)
  • The Starlit Wood, Dominik Parisien & Navah Wolfe, eds. (Saga)

Best Collection

  • Sharp Ends, Joe Abercrombie (Orbit US; Gollancz)
  • On the Eyeball Floor and Other Stories, Tina Connolly (Fairwood)
  • A Natural History of Hell, Jeffrey Ford (Small Beer)
  • Vacui Magia, L.S. Johnson (Traversing Z Press)
  • The Paper Menagerie and Other Stories, Ken Liu (Saga; Head of Zeus)

Best Artist

  • Greg Bridges
  • Julie Dillon
  • Paul Lewin
  • Jeffrey Alan Love
  • Victo Ngai

Special Award, Professional

  • Timmel Duchamp, for Aqueduct Press
  • C.C. Finlay, for editing F&SF
  • Michael Levy & Farah Mendlesohn, for Children’s Fantasy Literature: An Introduction (Cambridge University Press)
  • Kelly Link, for contributions to the genre
  • Joe Monti, for contributions to the genre

Special Award, Non-Professional

  • Scott H. Andrews, for Beneath Ceaseless Skies
  • Neile Graham, for fostering excellence in the genre through her role as Workshop Director, Clarion West
  • Malcom R. Phifer & Michael C. Phifer, for their publication The Fantasy Illustration Library, Volume Two: Gods and Goddesses (Michael Publishing)
  • Lynne M. Thomas & Michael Damian Thomas, for Uncanny
  • Brian White, for Fireside Fiction Company
/* */